Alman Sokak Lezzetleri

Yemek yemekten daha güzel bir şeyin varlığı mümkünse o da sokak yemeği yemektir diyebilirim. Hatta bazı festivallere gitmeden aynı, çıkacak gruplara baktığım gibi, alanda bulunacak yemek yerleri, yemek kamyonlarına bakmışlığım vardır.

Kalbime giden en hızlı yol ise, tabiki de tahmin edeceğiniz gibi hem Almanya sokaklarından hem de Almanya mutfağından geçiyor. İşte Almanya’nın en en güzel sokak lezzetleri…

Bratwurst

İlla Frankfurter sosis tanınır biliyorum ama yani bilenler bilmeyenlere anlatmıştır ki bu dana ya da domuzdan yapılan beyaz sosis mükemmel bir sokak lezzetti. Böyle hava hafif soğuktur. Bir elinizde bu, diğerinde bir bardak bira… Dünya ne kadar kötü bir yer olabilir ki? Her şehrin en kalabalık merkezlerinde, meydanlarında yiyebileceğiniz bu mükemmel sosislileri büfelerden alıp ayak üstü yiyebilmeniz mümkün. Brötchen adı verilen yuvarlak ekmeklerin arasına bol hardal konularak sunulan Bratwurst benim favori sokak lezzetlerimden birisi. Fümelenmiş halini de tadabileceğiniz bu sosisi 2-3 euroya yemek mümkün.

 

Kartoffelsalat

Kendisi ana yemeğe eşlik edilen bir yemek olarak ün salmış olsa da, o da bir sosisli kadar ünlü olmalı aslında. Bol mayonez, hardal ve de az yeşillikten oluşan bu patates salatası, bratwuest büfelerinde yan yemek olarak satılan az yiyeceklerden biri. Restoranlarda da etlerin yanında veriyorlarmış sanırım ama ben kendisini başlı başına baya beğenerek yiyorum. Ay mayonez mi? diyeceksiniz belki ama bazı günler bazı kurallardan arınmak gerek diye düşünüyorum. Hem yanında bira da içeceksiniz daha boşverin abi!

 

Currywurst

Yine mi sosis? diyeceksiniz ama evet yine sosis. Bu adamların sokak lezzetinin temelini bu sosisleri oluşturuyor zaten. Sadece frankfurterden oluşmuyor bu adamların sosislileri. Ben siz de öğrenin bilin istiyorum. Currywurst de en popüler sokak yemeklerinden… Pişirildikten sonra sosisler körili bir ketçap ile bulanıyor. Sonra tekrar üzerilerine köri serpiliyor. Ve de genelde kağıt tabaklarda müşterilere sunuluyor. Bu da bratwurst gibi 2-3 euro arasında bir ücret ile sokak lezzeti severlerle buluşuyor. Alan da mutlu satan da! Yanında da biraz patates kızartması yediniz mi, siz tamamsınız…

 

Bratkartoffeln

Biraz sosis, biraz patates, biraz sosis, biraz daha patates! Almanya’da yiyeceğiniz çoğu pub yemeğine bu patates yemeği eşlik edecektir. Haşlanan patatesler, soğan ve bacon ile tavada iyice kızartıldıktan sonra, biranızın yanında sipariş verdiğiniz yemekle beraber önce masanıza, sonrasında ise midenize geliyor… Bu lezzetli patateslerden yemeden dönmeyin derim!

 

Fischbrötchen

Şaşıracaksınız ama bu lezzetimiz sosis içermiyor! Kendileri Kuzey Almanya’nın eeen çok sevilen balık sandiviçlerinden. Bizim güzel İstanbul’umuzun balık ekmeklerini özletmekten başka bir özellikleri yok bana ama naparsınız buradaysanız bunla yetineceksiniz! Panelenmiş kızartılmış balıktan yapılan bu sandiviçlerin seveni bol… Ama yalan yok, ben onlardan değilim.

 

Pretzel

İçi seni dışı beni yakar! Yani bir Türk olarak elbette Türk simidi derim ama, bu da burada en sevdiklerimden. İçi simit dışı baya bildiğiniz bizim çubuk krakerleri gibi… Kahvaltıda hemen elinize alıp atıştırmak için ideal. Açlığa birebir! Bunlardan sandiviç falan da yapıyorlar. Ciddi anlamda her yerderler. Bira içerken bile ortaya geldiği oluyor. Karşılaşmadan dönmenize ihtimal vermiyorum. İhtimal dahilinde bile değil!