Almanya’da Şarapçılık

Almanya’nın biraları meşhurdu şarap nereden çıktı diyeceksiniz ama gelin görün ki alman biraları kadar şarapları da bir hayli meşhur!

Alman mutfağının yanında bir kadeh Alman şarabı tatmadan gitmeyin derim şu dünyadan…

Çoktan uluslararası bir düzeyi yakalayan Alman Şarabı büyük ölçüde genç kuşak şarapçılar tarafından temsil edilmekte… Alman Şarapları, yetiştirilen üzümlerin uzun olgunlaşma süresi ve yaz sıcağının fazla olmaması sayesinde ­daha çeşnili ve alkol düzeyi bakımından daha ölçülü olmasını sağlıyor.

Şarap üzümleri 13 bölgede 102.000 hektarlık bir alanda yetişmekte… Ve büyük bir çeşitlilik bulunmakta.

Yaklaşık 80.000 üretim yeriyle Almanya orta boyutlu şarap ülkeleri arasında yer almakta… Şarap üretiminde kullanılan üzümler düyanın en kuzeyinde yetişmekte. Saksonya ve Saale-Unstrut dışında ülkenin daha çok güney batısında ve güneyinde yer alıyorlar. En çok bağların bulunduğu bölgeler Rheinhessen, Pfalz ve Baden. Bu bölgelerde yaklaşık 140 tane üzüm çeşidi yetişmekte. Yaklaşık yirmi tanesi pazar değeri açısından çok önemli. Özellikle beyaz şarap yapılan Riesling ve Müller-Thurgau.

Almanya 65% oranında beyaz, 35% oranında kırmızı şarap üretiyor.; Spät­burgunder ve Dornfelder buradaki en önemli üzüm çeşitlerinden…