Gelmiş Geçmiş Çekilen En iyi Alman Filmleri

18. Soul Kitchen – Aşka Ruhunu Kat – 2009 – IMDb: 7.3

Yönetmen: Fatih Akın

Listeme Fatih Akın’ın en sevdiğim filmlerinden biri ile başlamak istedim… Soul Kitchen! Aşka Ruhunu Kat’tan daha güzel de çevrilebilirdi bence ama olsun. Film sahiden ruhunuzu doyuracak bir mutfak cinsinden! Zinos, Almanya’da Soul Kitchen adlı restoranı işleten bir adamdır. Ama hayatı pek yolunda gitmemektedir. Her şeyin üzerine sevdiği kız Almanya’dan Şangay’a taşınmaya karar verir. Korkunç bir boşluğa düşen Zinos, hayatını baştan düzenleyip, işleri yerine koymaya karar verir! IMDB’de bu filmin tagline’ı ‘Life is what happens while you’re busy making other plans…’ Yani diyor ki hayat biz başka planlar yapmakla meşgulken olup bitenlerdir.

 

17. Der Baader Meinhof Komplex – Bir Terör Filmi – 2008 – IMDb: 7.4

Yönetmen: Uli Edel

Yönetmenliğini Uli Edel’in üstlendiği film’de 70’li yıllar Almanya’sında terörün en dehşetliği olduğu zaman dilimi anlatılmakta. Baş liderleri Andreas Baader, Gudrun Ensslin ve Ulrike Meinhof olan Kızıl Ordu Çetesi bombalama ve adam kaçırma gibi terör eylemlerini yürütmektedirler. Gerçekte saf bir amaca hizmet ettiklerine inansalar da kendi insanlarını öldürmektedirler. Filmde kendilerini devrimci ve halkı için savaşan bir grup olarak tanıtan çetenin Alman polisi ile olan mücadelesi anlatılır.

 

16. Nordwand – Kuzey Yamacı – 2008 – IMDb: 7.4

Yönetmen: Philipp Stölzl

İzlemekten en keyif aldığım filmlerin başında gerçek hikayeye dayanan filmler geliyor. Gerçekliğinden mi bilmem, dikkatim baştan sona sadece filmde oluyor bu tarz filmlerde. Ama bu filmde izlenmeyecek film mi… Gerçekten mükemmel. Siyaset arenasında boy göstermek isteyenler bir tırmanma etkinliği düzenlemeye karar verir ve İsviçre’de bulunan ve oldukça dik bir dağ olan Eiger dağına tırmanmaya karar verirler. Alman tırmanıcılar ile Avusturyalı tırmanıcılar arasında yaşanan amansız bir mücadeleyi konu alan filmi kaçırmayın derim!

 

15. Stalingrad – 1993 – IMDb: 7.5

Yönetmen: Joseph Vilsmaier

Film ikinci Dünya savaşı yıllarında Sovyet Rusya ile Almanya arasında geçen askeri çatışmaları konu almaktadır. Sovyet askerlerini komuta eden Gromov, aldığı talimat doğrultusunda Volga Nehri’nde bir bölgeye gönderilmiştir. Alman askerleri ile karşılaşmaları sonucunda Gromov büyük bir yenilgiye uğrar. Yenilgiden geriye kalan askerler ise sivillerin kaldığı bir sığınağa kapanmıştır. Sonrasında yaşanan olaylarla birlikte sığınak ele geçirilir. Tam bu noktada hiç yaşanmaması gereken bir aşk başlar ve Nazi subayı Hauptmann Kann, esir düşmüş bir Sovyet kızına aşık olur. Savaş filminde aşk. Eşinizle, sevgilinizle izlemek için birebir!

14. Die fetten Jahre sind vorbei – Eğitmenler – 2004 – IMDb: 7.5

Yönetmen: Hans Weingartner

Üç arkadaşın adalet uğruna verdikleri savaşı konu alan film, zenginlerin evlerine girip akla gelmeyecek şeyler yapan üç gencin hikayesini anlatıyor. Bunu yaptıkları bir esnada ise beklemedikleri bir şey gerçekleşir ve evine girdikleri Hardenberg adlı adam onları fark eder. Olay böyle gerçekleşince adamı bir yere kapatmak zorunda kalan maceraperestlerin başından geçenler oldukça ilginç bir hal alır.

 

13. Der Krieger und die Kaiserin – Prenses ve Savaşçı – 2000 – IMDb: 7.6

Yönetmen: Tom Tkywer

Sissi bir akıl hastanesinde çalışmaktadır. Geçirdiği bir trafik kazası sonucunda ölümden döner. Ve onu ölümden kurtaran Bodo’ya aşık olur. Sissi Bodo’ya kafayı takar ve onu bulmaya karar verir. Kaderine güvenerek çıktığı bu yolda Sissi, birden kendisini bambaşka bir hayatın içinde bulur!

 

12. Die Welle – Tehlikeli Oyun – 2008 – IMDb: 7.6

Yönetmen: Dennis Gansel

Karizmatik ve idealist bir öğretmen olan Rainer Wegner, öğrencilerinin derse olan ilgisizliğini fark edince öğrencilerinin üzerinde bir deney yapmaya karar verir ve bir sinerji metodu geliştirerek öğrencilerin derse odaklanmasını, dayanışma ruhu ile çalışma becerileri kazanmalarını sağlar.

 

11. Funny Games – Ölümcül Oyunlar – 1997 – IMDb: 7.6

Yönetmen: Micheal Haneke

Ölümcül oyunlar filminde burjuvaziye olan tiksintinin nasıl şiddet yolu ile dışa vurulduğunu izliyoruz. Ann, George ve oğulları kısa bir tatil için göl kenarındaki yazlık evlerine gelirler. Burada başlarına gelecekleri ise anlatmasam daha iyi… Seyrettigim en rahatsız edici filmlerden biri diyebilirim bu film için. Karakterlerin arada kameraya donup direkt seyirciye konuşmaları ise hayran olduğum özelliklerindendi. Hem nefret ettim hem de beni bu kadar hisse soktuğu için hayran oldum. Dönüp seyirci ile konuşmaları bir nevi seyirciyi oyunlarına ortak ediyordu aslında. Yani siz de bir katılımcı veya bir suç ortağısınız bu filmde. Film 2000’lerde tekrar Amerikan versiyonu ile vizyona girdi sanırım. Değişik yani… İzleyin.

 

10. Die Falscher – Kalpazanlar – 2007 – IMDb: 7.6

Yönetmen: Stefan Ruzowitzky

2. Dünya Savaşı’nda Nazilerin ahlak dışı yöntemlere başvurarak insanlığa zulmetmelerini konu edinmiş bir film. Naziler savaştan galip çıkabilmek için sahte para basarak ülkelerin ekonomileriyle oynarlardı. Nazi filmi izlemek isteyenler için birebir. Tavsiye ederim.

 

9. Die Blechtrommel – Teneke Trampet – 1979 – IMDb: 7.6

Yönetmen: Volker Schlöndorff

1920 yıllarda Almanların ve Polonyalıların dostluk içerisinde yaşadığı Danzig’de, Oscar adında bir çocuk ve ona hediye edilen teneke trampet filmin başlıca konusudur. Oscar trampetine kavuştuğu andan itibaren hiç büyümemeye karar verir.

İlginç olan yıllar geçmesine rağmen Oscar fiziksel olarak hiçbir gelişim göstermez.

 

8. Christiane F. – Hayvanat Bahçesi İstasyonu Çocukları – 1981 – IMDb: 7.6

Yönetmen: Ulrich Edel

Madde bağımlılığının ana konu olarak işlendiği film, Christiane F. isimli bir gencin etrafında geçen hikayeleri konu alır. Christiane’in uyuşturucuya başlamasından, gelişen ve artan bağımlılık sürecinin nelere mal olduğunu izleyebileceğiniz bu film, gerçekten çok etkileyici.

 

7. Good Bye Lenin – Elveda Lenin – 2003 – IMDb: 7.7

Yönetmen: Wolfgang Becker

Kalp krizi geçirdikten sonra aylarca komada kalan annesine sahte bir dünya oluşturarak onu mutlu etmeye çalışan fedakâr bir çocuğun hayatını konu edinir film… Doğu Almanya’nın yıkılmasından sonra yaşanan toplumsal buhran da filmde çok keskin anlatmaktadır.

6. Lola rennt – Koş Lola Koş – 1998 – IMDb: 7.8

Yönetmen: Tom Tkywer

Birden çok izlediğim film!

Lola, çok güzel ve bir o kadarda fedakar bir kızdır. Sevgilisi Manni, mafya için kuryelik yapmaktadır. Mafya ile başı derde giren sevgilisini kurtarabilmesi ve istenilen parayı bulabilmesi için yirmi dakika verilen Lola’nın başından geçenleri konu alır film. Lola da güzel, film de!

 

5. Das Experiment – Deney – 2001 – IMDb: 7.8

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

İki bilim adamı, insan DNA’sı ile hayvanların genlerini birleştirerek yeni bir tür oluşturmak için bir araştırma yürütmektedirler. Ancak işin finansörleri dahil bir takım birimler bu işten vazgeçer. Bu yüzden Clive ve Elsa deneyi gizlice yürütmeye karar kılarlar. Ve başarırlar da… Ortaya çıkan yaratıkla duygusal bağ kuran bilim adamları için işler istedikleri gibi gitmez. Ben diken üzerinde izledim. Ne tuhaf filmler yapıyorlar… Ama tam Alman yapımı film. Yalan değil.

 

4. Das weisse Band – Beyaz Bant – 2009 – IMDb: 7.8

Yönetmen: Michael Haneke

Ben siyah beyaz film izlemem abi deyişinizi duyar gibiyim. Tam benlik bir cümle çünkü… Ama yönetmen Haneke ise bu filme bir şans vermenizde fayda var. Filmde 1913 yılında Kuzey Almanya’da sosyolojik dengelerin bozulduğu bir köy konu edinilmiş. Köy okulunda öğrencilere ilginç cezalar veren öğretmenlerin olduğu filmde faşizm kavramı çözümlenmeye çalışılmıştır.

 

3. Das Boot – Denizaltı – 1981 – IMDb: 8.4

Yönetmen: Wolfgang Petersen

En iyi Alman yapımı filmler listelerinin vazgeçilmezi: Das Boot!

Filmde İkinci Dünya Savaşı esnasında Alman denizcilerinin psikolojik durumları anlatılmakta… Bence denizaltında geçen sahneler muhteşem. Filmin konusu kadar görselleri de ön plandadır. Çoğu savaş filmlerinin aksine filmde savaşın insancıl boyutu gösterilmek istenmiştir.

 

2. Das Leben der Anderen – Başkalarının Hayatı – 2006 – IMDb: 8.5

Yönetmen: Florian Henckel von Donnersmarck

Filmde Doğu Almanya’nın çöküşünde önce kurulan “Stasi” isimli istihbarat ağı konu edinilmiştir. Bu teşkilatın temel amacı insanlar hakkında her türlü bilgiye sahip olmak ve siyasi görüşleri ifşa etmektir. Binlerce kişi fişlenerek haklarında işlemler başlatılan filmin IMDB puanı 8.5!

 

1. Der Untergang – Çöküş – 2004 – IMDb: 8.3

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

Ben derim ki bu filmi mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz. Özellikle Alman ve hitler filmleri seviyorsanız! Filmde çöken Nazi Almanyası’nın hikayesi anlatılmaktadır. Film Adolf Hitlerin sekreterinin 2000’li yıllarda verdiği bazı demeçlerin yayınlanmasıyla başlar.

Film boyunca sovyet askerlerinin Berlin’e girdiği dönemde yaşananlar, ölümler ve çocuk katliamları konu edinilmiştir.