Sanatından eğlencesine, tadından kokusuna, Almanya hakkında her şey

Etiket arşivi

alman saflık yasası

Bir Alman Disiplini: Alman Saflık Yasası

alman saflik yasasi

Alman Saflık Yasası. Alman kafasına göre, imrenilesi bir disiplin. Diyor ki bira üretiminde 4 hammadde kullanılır, bu arkadaşlar da malt, su, şerbetçiotu ve mayadır.

Şiir gibi, şiir! Malt, şerbetçiotu, maya ve su biranın görünümü, aroması ve damakta bıraktığı hissi oluşturan temel taşlarıdır. Beş duyuya hitap eden dört hammadde.

Bu da slogan gibi oldu. Ama adamlar çözmüş, ama demiş ki, çözdük, disiplin de ettik, yayalım. Çünkü neden? Hayat paylaştıkça güzel… Birtakım açık ve koyu renkli malt türleri, yüzden fazla farklı şerbetçiotu türü, çok çeşitli ve çok farklı maya türleri bulunmakta… Her bir malt türü, şerbetçiotu ve maya türü ise biraya farklı ifadeler katar. İfade dediğimiz de rengi, tipi, tadı. Bira da ne yiyorsa o yani. ‘ You are what you eat’ demişler.

Şaka bir yana, mayalama sürecinin en küçük bir parçasının bile – özellikle de biranın mayalama/fermantasyon ve depolama aşamalarında maruz kaldığı sıcaklık olmak üzere – nihai ürün üzerinde bir etkisi vardır. Yani birayı suyundan, fermentasyon sıcaklığına kadar hepsi tek tek, ince ince üretmekte. Böylesine güzel bir süreç Almanlar tarafından disipline edilince, siz söyleyin, en saf haline ulaşılmaz mı biranın? Üretimde kombinasyon seçeneklerinin sayısı fazladır. Zaten Almanya’daki bira çeşitliliği bunun en önemli göstergesidir. Gelelim hikayemize….

Devamını oku. . .

^ YUKARI