Oktoberfest 101

Oktoberfest’ten en çok içki içilen geleneksel festival olması dışında neler beklemelisiniz?

Oktoberfest neden Eylül ayında gerçekleşir?

Orijinal Oktoberfest 1810 senesi Ekim ayında Bavyera Prensi ile Prensesinin evliliğini kutlamak için gerçekleşmişti!

Münih’in orta sınıf halkı tam beş gün boyunca bu festival gibi kutlamada yemek ve içmek için davetliydi. Bu kutlama o kadar başarılı ve güzel geçti ki bunu her sene yapmaya karar verdiler. Ekim değil de Eylül’e çekmelerinin sebebi ise hasat mevsimine daha uygun olmasıydı.

Oktoberfest’e rezervasyonsuz katılabilir miyiz?

Bazı çadırlarda belirli özel zamanlar ve belirli masalar için rezervasyon yaptırmalısınız, evet! Ama bu özel zamanların dışında yer bulmanız sorun olmayacaktır.
Bu rezervasyonlu yerlerin arasındaki boş yerler her zaman durmanız için uygundur.
Ve çadırların dışında da rezervasyon gerektirmeyen açık hava oturma yerleri bulunmaktadır. Yani illaki rezervasyonlu bir masanız olması şart değil -bu festival döneminde her yerde aynı keyife ulaşabileceğinizin garantisini veriyorum!

En iyi çadır hangisidir?

Hepsinin birbirinden farklı büyüleyici özelliği olan tam 14 tane çadır bulunmaktadır.
En bilinen ‘The Hofbrau Tent’. En çok bilinmesinin sebebi ise bu çadır en çok yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.
Augustiner ise daha sakin bir çadırdır. Bu çadır ailenizle gidebileceğiniz en uygun çadırdır.
Schottenhamel en eski ve en büyük çadırdır. Tam 10.000 oturma yeri vardır içinde. Bu çadırın en önemli özelliği ise festivalin ilk fıçısının burada açılıyor olmasıdır.
Münih belediye başkanı büyük ahşap bira fıçısına bir çeşme çakar ve O’zapft is! Diye bağırır! Bu, çeşme açık demektir
Böylece ilk fıçının açılımı ile festival başlar. Bu çadırda bir sürü partileyen genç insanı görmek mümkün.
Bir başka çadır ise Hacker Pschorr’dur. Burası kesinlikle herkesin favorilerinden! Burası da yeterince büyük bir çadırdır. Burada hem lokal halk hem de yabancılarla karşılaşmak mümkün. Bu çadırın iç dizaynını ve logosunu görmelisiniz.

Çoğunluk yabancı turistlerden mi oluşur?

Bu festival için Münih dışındaki şehir ve ülkelerden bir sürü insan gelmektedir ama yine de büyük çoğunluğunu Baveryalılar oluşturmaktadır. Okuduğum bir kaynağa göre kalabalığın yüzde 70’i lokal halk oluşturmakta bunun yüzde 15’i Almanyada başka şehirlerden gelenler.

Ne tarz biralar içmek mümkün?

Oktoberfest’te servis edilen biraların çoğunluğa yakını Münih’teki bira fabrikalarından gelmekte. Bunların içinde Augustiner-Paulaner ve Spaten bulunuyor.
Hafif bir tadı olan Helles ile koyu Alman lager birası Dunkel’i de bulmak mümkün! Bu biralar bu dönemde özel olarak Oktoberfest için üretim yapıyorlar…

Oktoberfest’te ne yemelisiniz?

En sevdiğim soru bu sanırım! Gelmeden aşağıdaki link’e kesin göz atın derim. Burada hem yemek hem de tatlı bulabilirsiniz. Çadırların etrafına kızarmış tavuk, pretzel ve çeşitli alman sosisleri bulmak da mümkün! Link: https://www.tripsavvy.com/what-to-eat-at-oktoberfest-1519701

Daha detaylı Oktoberfest yeme içme rehberim için sayfamı takipte kalın!

Günlük ne kadar bütçe ayırmalısınız?

Girişler bedava. Fakat onun dışında harcayacaklarınız sizin beklentilerinizle orantılı aslında. Biralar dışında bir yemeğe 15 euro verebilirsiniz. Çadırların dışındaki küçük sosisli atıştırmalıklara 4 euro verebilirsiniz. Burada nakit çok önemli! Günlük 35 ile 50 euro arası ayırmanızı öneririm! Tabiki bunlar otel ve ulaşım dışı masraflar. Oteller için sizinle paylaşacağım posta bakmanızı öneririm!

Çocuğumla çadırlara girebilir miyim?

Evet! Her tipten, tarzdan, yaştan insan bu çadırlarda yerini alabilir! Almanya’da bira içilen yerler genelde aileler için uygun karşılanır.
6 yaşın altındaki çocukların çadırlardan 20:00 den önce çıkmaları bekleniyor. Sonuçta kalabalık küçük çocuklar için biraz rahatsız edici ve ürkütücü olabilir.

Kaç gün kalmalıyım?

Çoğu insan bir gün gidip sistemlerinden tüm o parti enerjisini atmayı tercih etse de Oktoberfest deneyimini tam yaşamak için üç gün sizin için mükemmel olacaktır.
Oktoberfest dışında Münih’i de görmek isteyeceğinizi düşünüyorum. Bunun için sizlerle paylaşacağım Münih gezi rehberine de bakmanızı tavsiye ederim. 24 saatte bile Münih’in size sunabileceği o kadar çok şey bulunmakta ki!

Hava nasıl olacaktır?

Bir özelliği olarak Oktoberfest biraz yağmurlu olması ile bilinir. Ama bana güvenebilirsiniz ki bu festival katılımcılarını çok az etkilemekte! Özellikle çadırda oturabildiğiniz bir yeriniz varsa! Eğer dışarıda dolaşacaksanız yanınızda bir yağmurluk ve bir şemsiye bulundurmanızı tavsiye ederim. Yağmurlu ya da değil, mükemmel bir deneyim yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ne giymelisiniz?

Eğer geleneklere uygun giyinmek istiyorsanız Münih’teki çoğu mağaza size bunu sağlamak için aylar öncesinden hazır! Fakat tahmin edersiniz ki bu kıyafetler tam da bu dönemde biraz pahalı olabilirler.
Bunun için sizler için araştırdığım bu link’e göz atabilirsiniz!

https://www.tripsavvy.com/where-to-buy-lederhosen-in-munich-1520175