Riesling Şarapları

Dünyanın en iyi beyaz şarapları arasında bir Alman Şarabı: Riesling

Riesling en önemli beyaz şarap üzüm çeşitlerindendir. Şarabın adı, üzümden geliyor yani… 19. Yy sonu,  20. Yy başlarında Almanya’da üretilen Riesling şarapları, en ünlü kırmızı Fransız şarapları kadar ünlü ve pahalıydı. Riesling tipi şarapların asit ve kuru madde oranı tamdır. Riesling üzüm tipi her tatlılık derecesinde şarap üretmeye uygundur. Tatlı şarabın verdiği bir keskin aromaya sahip olan bu şarap üzümü soğuk iklimde yetişmeye uygundur. E Alman şarabı diyoruz, soğuk sevecek tabiikide!

İyi bir Riesling şarabın en belirgin özellikleri dengeli asit seviyesi ile çiçek kokusudur. Bu üzümlerin asmaları çok sert olur. Sert olmaları Almanya’nın soğuk iklimine mükemmel uygundur çünkü soğuğa dayanıklıdır…

Hafif içimli, düşük alkollü bu şaraplarda, çiçek, bal ve mineral aromalarının ağzınızda bırakacakları tat akılda kalıcı olacaktır. Almanya’da en iyi Riesling’ler Mosel-Saar-Ruwer bölgesinde yetiştirilmekte… Fransa’da da üretilen Riesling şarapları en iyi Alsace bölgesinden çıkmaktadır. Chardonnay ile karşılaştırdığımızda Riesling üzümünden hem tatlı hem de sek şarap yapılabilmekte. En önemli özelliği ise en iyi ve en çok yıllanabilen şaraplar bu üzümden elde edilebilmekte. Yani illa ki yıllanmış bir Alman şarabının fiyatını görmüşsünüzdür, ne dediğimi anlıyorsunuzdur… Dediğim gibi tattığınız an hissettiğiniz o meyvemsi ve mineralimsi tat söz konusu olunca, Riesling şaraplar tam anlamı ile rakipsiz. Hiç bir beyaz üzüm Riesling seviyesine ulaşamıyor -söz konusu bu tat olunca!

Riesling’in Chardonnay’i geride bırakan bir başka özelliği de yemek ile uyumu. Sek bir Riesling deniz ürünleri ile mükemmel gidiyor. Gövdeli bir şarap olmadığından asla ağır gelmiyor ve yediğiniz yemeği bastırmıyor. Dömi-sek bir Riesling ise baharatlı yiyecekler için mükemmel. Yoğun bir Riesling tercih edecekseniz beyaz etle denemenizi tavsiye ederim. Fransız yemeklerinin yanında Fransa’da üretilen bir Alsace Riesling’i denerseniz, ne demek istediğimi anlayacaksınızdır!

Almanya’da Riesling’lerin yetiştiği yer olan Mosel-Saar-Ruwer yamaçlarda minik yerleşim noktalarından oluşan mükemmel bir bölge. Farklı köylerdeki evler taştan inşa edilmiş halde ve her yer yemyeşil ve her yerde çiçekler var… Yamaçlarda ise bu mükemmel üzümlerin yetiştiği bağlar bulunmakta! Kanunen bu bölgede başka üzüm yetiştirmek yasakmış. Daha önce de söylediğim gibi Riesling’deki o meyvemsi tat söz konusu ise Mosel’de yetişen bu üzümler rakipsiz!